Lahtelainen yrittäjä Roni Koivunen sai Hyundai Konan käyttöönsä heinäkuisen viikonlopun ajaksi. Sukellusta harrastava Roni laittoi auton heti kovaan testiin ja lähti ystävänsä kanssa sukellusreissulle Alavudelle Kaatialan louhokselle. Ronin testiauto oli Hyundai Kona 1,0 T-GDI 6MT Comfort.
Pieni auto, suuri ajomukavuus
Roni aloitti testiviikonlopun ilman suurempia ennakko-odotuksia. Hyundai ei ollut hänelle entuudestaan kovinkaan tuttu merkki, edellisestä kokemuksesta oli ehtinyt vierähtää jo useampi vuosi. Autoa hakiessa sen koko kuitenkin yllätti - Kona oli näyttänyt kuvissa todellista isommalta ja muhkeammalta. Auton muotoilu miellytti Ronin silmää ja hän kertoo tykästyneensä siihen nopeasti.
Sukellusreissulle lähtiessä tavaratila joutui heti kättelyssä koetukselle. Kahden miehen sukellusvarusteet ja muut viikonlopun matkatavarat vievät paljon tilaa, ja ne mahtuivatkin kyytiin vain takapenkit kaatamalla.
Yhdeksi Konan positiivisimmaksi puoleksi Roni mainitsee ajomukavuuden. Pitkänkään ajon jälkeen autosta noustessa ei tuntunut siltä, että olisi joutunut istumaan kauan - penkit ovat siis mukavat istua ja ajoasento on hyvä.
Yllättävän hyvä suorituskyky
Konan suorituskyky tuli Ronille yllätyksenä. ”Apukuskin kanssa naurettiin litran kone lyttyyn jo ennen lähtöä, mutta se olikin erittäin positiivinen yllätys. Kehitys on mennyt paljon eteenpäin!” Roni kertoo. Autolla oli hyvä ohittaa ja se kiihtyi hyvin, vaikka kyydissä oli jonkin verran painoa.
Matkan varrelle osui monenlaista tietä ja vaikeakulkuisempaakin maastoa, joissa kaikissa Kona suoriutui hyvin.
Erinomainen valinta vanhemmalle pariskunnalle
Omaan käyttöön Kona on aktiiviselle harrastajalle auttamatta liian pieni, mutta vähemmän tavaraa kuljettavalle henkilölle tai pariskunnalle se Ronin mukaan sopisi hyvin. Roni suosittelisi uutta Hyundai Konaa esimerkiksi vanhemmalle pariskunnalle, jolle myös auton korkeus ja pystympi ajoasento voisi olla ihanteellinen.